Szolgáltatások3D tervezés

Miben tér el a BIM-ben való tervezés a hagyományos tervezéstől.

Akit kicsit hosszabban, de mégis lényegretörően érdekel a téma, az itt talál egy igazán jó, pár oldalas leírást:
http://bim.lechnerkozpont.hu/sites/default/files/2019-10/bim-kezikonyv-1.2-a-bim-altalanos-leirasa_0.pdf

Mi megpróbáljuk még rövidebben a lényeget, és a hasznosságát leírni hosszabb magyarázatok nélkül.

A hagyományos tervek régen papíron, síkban, vagy mai szóhasználattal 2D-ben készültek. Ezt a tervezési módot nem leváltotta a számítógépes tervezés, csak egy új eszközt adott a vonalak húzására. Később már térben is lehetett tervezni 3D-ben, de ez nem nyújtott szakmai változást, a 3D modellt látványtervnek, a megrendelő felé való prezentációra használtuk.

A BIM-ben való tervezés tulajdonképpen azt jelenti, hogy az épületet virtuálisan felépítjük, annak minden szerkezeti elemével, és minden szakági rendszerével. Az egyes rajzi elemek nem csak megjelennek a terven, hanem azokhoz a tulajdonságaik és más adataik is hozzá lesznek rendelve: a beépített anyagok minőségi dokumentációját, szállítóját, árát is tartalmazhatja a terv, ebben tényleg csak a fantázia szab határt.

Az így készülő terv, a tervezőtől új hozzáállást, és más munkamódszereket kíván. A hagyományos tervezéstől eltérően, ahol a koncepció tervezéstől a kiviteli tervig nő a befektetett munka, a BIM-ben készülő tervnél az elején sokkal több munkát kell befektetni, sokkal időigényesebb a tervezés, a kiviteli tervszakaszban pedig sokkal haladósabb a munka.

Előnyök:

  • szakági tervezők között jobban összehangolt munka
  • nincsenek ütközések a tervben - nem ott megy a gázcső, ahol a pillér van
  • a kivitelezés során sokkal kevesebb a helyszínen kitalálandó megoldás
  • pontosabb mennyiségek - ugye nem kell hangsúlyozni, hogy ez egyben kisebb költségeket is eredményez
  • hatékonyabb munkaszervezés
  • építkezés alatti változások követése
  • látványtervhez is használható
  • később az üzemeltetésben felhasználható a digitális terv

Összefoglalva: a BIM-ben való tervezésnek, már a tervezési fázisban is vannak előnyei, növeli a hatékonyságot, de az így készült terveknek igazán a későbbi felhasználásban mutatkozik meg az előnye, mert gyorsabban, és a pontos mennyiségek ismeretében olcsóbban építhető meg az épület. Tapasztalatunk szerint a teljes beruházási költség 5-10%-a is megnyerhető ezzel, ami azt jelenti, hogy a BIM-ben való tervezés a hagyományos tervezéssel szemben, kigazdálkodja a saját költségét.